Čemu je třeba se vyhnout

Nákup betonové nádrže není laciná záležitost, proto je nutné si jej důkladně promyslet.

Na trhu existuje mnoho firem, které se specializují na výrobu betonových nádrží – jímek. Při rozhodování o nákupu musíme přihlížet k ceně – bude-li příliš nízká, náklady na údržbu a obsluhu nádrže značně vzrostou. Zejména tehdy, bude-li nádrž umístěna na území se zvýšenou hladinou podzemních vod. Souvisí to s častým vyprazdňováním nádrže, což zvyšuje náklady. Největším nákladem je pak výměna za nový.

Při výběru firmy, která nám instaluje betonovou nádrž, musíme zjistit, zda vlastní těžkou techniku. Bez ní firmy omezují rozsah vyztužení, tloušťku stěn nádrže (nebo snižují váhu) nebo dokonce kupují levnější cement s velkým obsahem popílku. Snížení hmotnosti nádrže nám sice sníží cenu montáže, ale je to jen zdánlivá úspora, která během provozu může způsobit poškození nádrže, kterou pak bude nutno vyměnit, což se opět pojí s dalšími náklady.

Správně vyrobená nádrž o objemu 10 m3 váží asi 10 tun. K její instalaci je tedy nezbytná těžká technika včetně jeřábu. Správně vyrobená a namontovaná nádrž nám bude sloužit kolem patnácti let a její obsluha negeneruje větší náklady, spojené například s častým čerpáním podzemních nebo srážkových vod.